+3 8067 611 88 05

72309 St 8 March, 6, Melitopol

FUNDAMENT

Ukraine

72309 St 8 March, 6, Melitopol.

PHONE: +3 80619 448419

Утеплення будинку.

 

Утеплювати чи ні? Якщо так, то що, чим і скільки? Будівельні форуми і сайти компаній з продажу будматеріалів перенасичені статтями та обговореннями. Добрих відсотків 70-80 інформації на них не мають нічого спільного з дійсністю. Йде вічна боротьба виробників матеріалів з утеплення (чого варті лише перепалки між менеджерами пінопласту і мінеральної вати), потік інформації про те, що хтось десь бачив, чув, думає, хоча сам живе в квартирі і з питанням утеплення сам якось особливо не стикався.

В результаті знання населення про утеплення різні, вирвані з контексту, часто протилежні або взагалі абсурдні, а саме утеплення нерідко виконується неякісно, без розуміння, як будівельниками, так і замовниками.

Я вирішив написати серію статей про утеплення, просто і, наскільки можна, доступно, хоча над деякими моментами доведеться таки задуматися і згадати свої улюблені уроки фізики в старших класах школи. Взагалі, все будівництво та експлуатація будинку, навіть багато в чому облаштування ділянки - це одна велика прикладна фізика.

Утеплення будинку вже давно стало сприйматися виключно як захід щодо зниження витрат на опалення завдяки рекламним компаніям і маркетинговій політиці виробників матеріалів і устаткування. І крапка.

Насправді зниження енерговитрат будинку - це всього лише принагідне наслідок процесу, націленого на створення комфортних умов проживання людини. Для цього будуються будинки, для комфортного життя. Яка різниця, який рахунок прийде за опалення, якщо в стінах будинку некомфортно, і перебувати в ньому практично нестерпно? Ви просто не будете в ньому жити і все. Або, наприклад, в зимовий час, перекриєте другий (а може, і разом з ним третій) поверх, тому що котел не справляється з опаленням всього будинку в морози, і будете тулитися всією сім'єю на першому в очікуванні теплих весняних днів. Як би цей приклад не звучав, такі випадки досить часто зустрічаються в наш час.

Давайте разом уявимо реальну ситуацію. Перед сім'єю зі стабільно хорошим заробітком стоїть вибір - утеплювати стіни і фундамент споруджуваного будинку чи ні. Кошторис утеплення, наприклад, становить Х тис. Гривень

при очікуваній (обіцяють виробники) економії на опалення за рік Y тис. Гривень у разі утеплення. Що робить господар? Всередині його обов'язково пробудиться економіст, який поділить Х на Y і отримає, скажімо, 50. Іншими словами, він зможе окупити бюджет утеплення за 50 холодних сезонів. З одного боку - зростаючі тарифи на газ і електроенергію і цілком здорове бажання не переплачувати, з іншого боку - і зими вже не ті, що 20 років тому, і тарифи не можуть рости вічно, і утеплений фасад вимагає догляду, та й менеджер по утеплителям явно прибріхує з економією ...

 

«За» і «проти» розпочинають боротьбу. І часто доводи проти утеплення беруть гору, і красуються великі та гарні з облицювальної дорогого червоної цегли, а то й привезеного із зарубіжжя клінкеру, вдома. Дорого, красиво, гордо, сусідам око радує.

 

Отже, господарі будинку прийняли рішення не утеплювати стіни, можливо залишивши зазор між чорновою кладкою і облицювальною цеглою («повітря - відмінний утеплювач!» - Кажуть). А ще захотілося мансардний поверх зробити, іншими словами - теплий горище, утепливши по кроквах покрівлі без додаткових заходів.

Але тут приходить дуже, за нею зима, котел пихкає, працює трудяга, старається. Батареї гарячі, і повітря прогрітий вже до 21-22С, а почуття затишного тепла ніяк не приходить.Від вікон і стін тягне холодом,

верхній поверх неможливо нормально прогріти, температура дуже швидко падає, весну чекають як ніколи раніше. Господар розганяє котел ще більше, температура повітря вже 23-24С, нарешті приходить відчуття тепла і затишку. Разом з ним приходить рахунок за опалення, не радує, робляться спроби трохи збавити оберти котла, але разом з тим пропадає відчуття комфортного тепла, одягаються спортивні костюми, жилетки, теплі шкарпетки, тапки, улюбленими місцями домочадців стають батареї і острівці теплої підлоги (фух! добре, що зробили ТП).

 

 

Додатково до всього, відносна вологість падає до 10-15% в порівнянні з необхідними 50-60% (зазвичай взимку без додаткових заходів відносна вологість у квартирах і будинках становить 15-30%, і чим морозніше день, тим нижче відносна вологість внутрішнього повітря) . У сім'ї малі діти, достатньо зволожене повітря їм особливо необхідний, та він необхідний всім, батьки ставлять зволожувач - вологість зростає, «потіють» вікна, відволожуються холодні віконні укоси. Купується додатково електроконвектор - стає тепліше, але в горлі пересихає, повітря взагалі сухий ... ..

 

Замкнуте коло - або переплачувати і жити в комфорті, або, зменшивши витрати, боротися з дискомфортом і думати, хто винен. При цьому опція «переплатити і жити в комфорті» не завжди доступна. Котел просто не справляється.

 

Весна! Ура! У будинку тепло, комфортно і свіжо. Приходять перші літні спекотні дні, разом з ними приходить і розуміння того, що утеплення (теплоізоляція буде вірніше) потрібно не тільки взимку. На верхньому мансардному поверсі душно, в сонячні дні просто не виноситься душно і спекотно. Через тиждень-другий спекотних днів до ряду душно стає у всьому домі.

Пора купувати і встановлювати кондиціонери, без них, схоже, ніяк. Подивіться навколо себе, скільки будинків з кондиціонерами. Тут навіть можна не питати у господарів про комфортний

температурний режим у будинку, факт на обличчя - будинок без допомоги додаткових інженерних систем не забезпечує необхідного температурного комфорту для своїх господарів влітку (а значить, і взимку), і наявність кондиціонерів на це вказує.

 

Ця ситуація відбувається в 70-80% випадках приватних домоволодінь, хоча і не завжди визнається їх господарями. Ну не прийнято про свій будинок говорити не в найкращих тонах - така психологія власності.

 

Що не так? Що робити господарям? Утеплювати і закривати дорогущий фасад навесні? Міняти котел? Зателефонувати будівельникам / проектувальникам і поскаржитися? Вирішувати наслідки завжди складніше і болючіше, ніж з самого початку зробити правильно. Хоча і в побудованому будинку теж можна поліпшити теплоізоляційні характеристики, про це поговоримо в одній з наступного статей.

Будинок - створений для комфортного проживання світ кожної сім'ї, окремий від зовнішнього середовища і чужих людей. У питанні відмежування від зовнішнього середовища теплоізоляція будинку в цілому

відіграє важливу роль для створення свого внутрішнього індивідуально температурного режиму.

 

При будівництві будинку майте це на увазі. І важливо пам'ятати - перша і найголовніша задача утеплення - відмежування внутрішнього простору будинку від зовнішньої температурного середовища з її щоденними і сезонними коливаннями і створення комфортних температурних умов проживання. А рахунки на опалення автоматично стануть менше, вважайте це бонусом.

Матеріал взято на порталі: