+3 8067 611 88 05

72309 St 8 March, 6, Melitopol

FUNDAMENT

Ukraine

72309 St 8 March, 6, Melitopol.

PHONE: +3 80619 448419

Будуємо дах

 

Правильно робимо покрівлю

Будь-який будинок, за великим рахунком, можна умовно розділити на кілька основних складових, продумане проектування та якісне виконання яких пізніше визначить багато в чому якість будинку і його довговічність.

У цій статті давайте обговоримо покрівлю. При великій різноманітності архітектурних форм дахів і виборі покрівельних матеріалів всі дахи повинні виконувати захист будинку від впливу атмосферних опадів, в добавок до цього дах як елемент зовнішнього огородження побічно (утеплювач безпосередньо) бере участь у теплоізоляції будинку.

Отже, з розумінням основних технічних функцій покрівлі можна визначити головний критерій до їх проектування та монтажу, яким є надійність.

 

На відміну від більшості основних елементів будинку (наприклад, стіни) дах відрізняється збільшеною кількістю використовуваних матеріалів, вузлів примикання і видів робіт, вимагає якісної вентиляції

підпокрівельного простору, тому контроль за виконанням даху потрібно завжди підсилити. Більше того, т.к. покрівельні роботи проводяться на висоті і перевірку всіх примикань зробити за 5 хвилин ну ніяк не виходить, багато господарів вірять на слово будівельникам і самі не лазять по даху, щоб її перевірити, хоча ми настійно рекомендуємо це робити - час, інвестовані в інспекцію покрівлі, повернеться до вас з дивідендами у вигляді безпроблемної експлуатації багато років. Як і з іншими видами робіт, під час перевірки не забувайте робити детальний фотозвіт робіт.

Давайте розберемо основні елементи покрівлі та моменти, які вимагають обов'язкову перевірку на етапі монтажу. Дані стаття і рекомендації в ній ставляться до всіх покрівель, а рекомендації щодо окремих видів покрівельних матеріалів будемо розбирати в окремих статтях.

1. Несуча конструкція даху. У 99% випадків приватних житлових будинків це дерев'яна конструкція, тому вимоги до якості даної конструкції будуть такими:

 

 

- Використання здоровою, без тріщин, що не ураженої червоточиною, синявою і гниллю деревини.

 

Дерево для покрівлі повинно бути сухим, природного або камерної сушки. Використання такої ідеальної деревини на практиці вкрай рідко, будівельники, як правило, на цьому намагаються економити, часто з повного розуміння господарів. Така економія невірна, але раз вже економимо і крапка, то дерево використовуємо чисте, здорове, куплене за мінімум 2-3 місяці до монтажу і залишене для мінімальної просушки на ділянці.

При цьому всі верстви дошки повинні бути перекладені брусками для вільного проходження повітряних потоків для максимальної просушування і виключення появи синяви. Зверху дошки повинні бути накриті від

попадання дощової вологи. Мінімальна відстань першого ряду дощок від землі 30 см!

 

Перед самим монтажем необхідно провести вибракування балок і дошки, відклавши в сторону ті, на яких проявилися конструкційні тріщини та інші вади. У разі монтажу такої деревини до закладки утеплювача пред'являються додаткові вимоги, в т.ч. тимчасові, для виключення загнивання дерева. Про це та інші тонкощі утеплення дахів будемо писати окрему статтю, поки просто прийміть до уваги.

І ще раз - просушене дерево в рази краще сирого. Намагайтеся не економити на якості.

- Вогнебіозахист всіх дерев'яних елементів покрівлі.

Делаем обязательно! Если пропитка покупная (в 95% так и есть), пропитку делаем исключительно согласно требований производителя. Данный вопрос мы выведем в отдельную статью (а-а-а-а!!! снова отдельная статья, но вопрос действительно стоит того, чтобы обратить на него внимание), а пока обозначим основные моменты.

 

Пропитаны должны быть все части деревянных конструкций. Обратите внимание, что пропитанную (допустим правильно) ещё на земле доску при монтаже обязательно режут, торцуют, в результате чего торцы дерева становятся открытыми, без пропитки. Все торцы должны быть пропитаны по месту, после торцевания. Алгоритм работ такой — отрезали доску/доски в размер, пропитали торцы, смонтировали. В противном случае пропитка стыков не будет произведена, а торцы всегда являются самым уязвимым местом древесины с т.з. движения влаги и попадания жучков в массив дерева.

2. Гідроізоляція. Незалежно від типу покрівельного матеріалу завжди влаштовується гідроізоляція покрівлі. Для різних типів гідроізоляції використовують відповідні схеми монтажу. Перевірку варто проводити,

відповідаючи на питання «куди буде йти вода при попаданні на гідроізоляцію». Притискною планкою для гідробар'єра повинна бути контробрешетування, як правило планка 20 * 40, а не сама решетування під монтаж покрівельного покриття. Наявність зазору в 20мм, який створює контробрешетування, буде забезпечувати вільну вентиляцію подчерепічного простору. На жаль, доводилося зустрічати не раз таке «спрощення» технології. Так робити не можна!

Особливу увагу варто звертати на ендови, примикання покрівлі до димоходів і вентиляційних каналах. Як правило, найдієвішою виявляється багатоступенева гідроізоляція, тобто виконана на різних рівнях

- самої гідроізоляцією покрівлі, додатковою гідроізоляцією спеціальними матеріалами (наприклад, металева спідниця), перенесення водного потоку від труби пристроєм відвідного трикутника та ін. Вихід труби з площини даху - це те місце, де краще зайвий раз перестрахуватися додатковим захистом.

3. Дуже важливою умовою безпроблемної експлуатації покрівлі є правильно влаштована вентиляція.

Справа в тому, що при щоденних коливаннях температури (ніч завжди холодніше дня і взимку, і влітку) в подкровельном просторі відбувається процес конденсації водяного пару, що містяться в повітрі,

в рідкий стан, іншими словами, випадає роса, особливо помітно дане явище взимку, коли горище обростає інеєм, у випадках сильного порушення вентиляції - полоєм. Додатково до пар з повітря в підпокрівельний простір активно виходять пари з житлових приміщень через перекриття через різницю парціальних тисків парів всередині приміщення і на вулиці, хоча при правильній пароізоляції стелі кількість таких парів можна зменшити. Пароізоляція стелі - окрема тема, важлива, але повернемося до вентиляції покрівлі.

Для пристрою правильної вентиляції необхідно кілька умов: достатня кількість місць для входу повітряних потоків, достатня кількість облаштованих на покрівлі вивідних точок (аератори, вентильовані ковзани, слухові кону та ін.),

Безпроблемний прохід повітряних потоків по всій подкровельной площі.

Найпоширенішими помилками будівельників при влаштуванні вентиляції покрівлі є:

 

- Закупорені утеплювачем примикання покрівлі до стін будинку (адже це і є місце входу повітряних потоків),

 

- Непродумане розташування аераторів, вентрешёток і їх кількість,

 

- Чи не розшитий коник покрівлі (потокам повітря нікуди виходити)

 

- Відсутність контобрешёткі

 

- При утепленні по кроквах (мансардний поверх) притиснута утеплювачем гідроізоляція

 

- Відсутність перфорації в підшиваючи покрівельних звисів та інші порушення технології пристрою вентиляції

 

Більше того, часто подібні порушення робляться за вказівкою господарів з метою зменшити вентиляцію покрівлі для нібито зменшення тепловтрат будинку. Абсолютно невірне судження, раз, шлях до різкого зменшення термінів експлуатації покрівлі, два. Важливо запам'ятати - покрівля повинна повною мірою вентилюватися.

 

Надійною всім даху над головою!

Матеріал взято на порталі: